
Sociální rehabilitace Na Jihu
Čeho chceme dosáhnout?
Podpořit lidi se zkušeností s duševním onemocněním, kteří potřebují získat a rozvíjet takové schopnosti a dovednosti, které jim umožní zvládat nároky soběstačného života v běžných podmínkách společnosti.
"Do Spirály jsem začala chodit zhruba před rokem a půl a od té doby se stále více posouvám k životu, jaký jsem vedla a na jaký jsem byla zvyklá před nemocí. Našla jsem si tu přátele, se kterými jsem v kontaktu dodnes, i když někteří z nich už sociální službu nevyužívají a postupně se zbavuji strachu mluvit o tom, co jsem prožila - a to i s lidmi, kteří se s duševně nemocným nikdy nepotkali. Přestávám svou diagnózu vnímat jako stigma. A vždy se sem ráda vracím." Karolína
O službě
Jedná se o individuální práci s klientem, formou rozhovorů klienta s pracovníkem, nácviku a posilováním dovedností v jeho běžném prostředí a v reálných situacích. Služba je poskytována terénní a ambulantní formou. Sociální rehabilitace je zdarma.
Sociální rehabilitace je určena lidem:
starším 18 let žijící v Ostravě
se zkušeností s duševním onemocněním především z oblastí psychóz, neuróz a poruch osobnosti
kteří se vlivem své nemoci ocitli v náročné životní situaci kterou nedokáží řešit vlastními silami a mají zájem o podporu k získání, rozvíjení a udržení schopností, jak situaci zvládnout
Oblasti ve kterých podporujeme:
BYDLENÍ A DOMÁCNOST
ZDRAVÍ A PÉČE O SEBE
PRÁCE
VOLNÝ ČAS A VZDĚLÁVÁNÍ
SOCIÁLNÍ VAZBY A KOMUNIKACE
PRAKTICKÉ ČINNOSTI
Co je pro nás důležité (zásady):
Respektujeme svobodnou vůli
Zplnomocňujeme
Využíváme zdroje z přirozeného okolí
Přistupujeme individuálně
Pracujeme týmově
Respektujeme soukromí
V čem můžeme pomoci (cíle):
Osvojit dovednosti v oblasti péče o sebe a své zdraví
Získat a upevnit si dovednosti potřebné k uplatnění na trhu práce
Vytvářet a udržovat různorodé mezilidské vztahy
Nacházet a zkoušet možnosti, jak trávit volný čas
Osvojit si dovednosti potřebné k samostatnému bydlení
Multidisciplinární tým
V roce 2021 se nám podařilo vytvořit základ multidisciplinárního týmu, jehož ambulantní a terénní způsob práce by měl v budoucnu částečně nahradit institucionalizovanou psychiatrickou péči v práci s lidmi s duševním onemocněním. V multidisciplinárním týmu spolu efektivně komunikují a úzce spolupracují různé profese sociálního a zdravotnického profilu tak, aby byl maximálně využit jejich potenciál ku prospěchu individuální podpory klienta nebo zájemce o poskytnutí sociální služby a také jeho rodiny.
Náš tým sociálních pracovníků tak získal novou posilu v podobě dvou psychiatrických sester, psychiatra a dvou peer konzultantů. Psychiatr poskytuje týmu odborné konzultace týkající se problematiky nemoci, dopadů nemoci, užívání léků, možností léčby, atd. Ostatní pracovníci se věnovali ambulantní i terénní práci s klienty. Rozvoj spolupráce přinesl větší možnost věnovat se lidem s duševním onemocněním, kteří se vymykají běžnému obrazu populace. Je u nich častější hospitalizace, delší začleňování do společnosti, nebo lidem, kteří o svém onemocnění ještě moc nevědí.
Projekt multidisciplinárního týmu byl v roce 2022 finančně podpořen:
Moravskoslezským krajem a Statutárním městem Ostrava
Členové MDT v roce 2022:
- psychiatr: Mudr. Jan Tatarko
- psychiatrická sestra Eva Klimešová
- psychiatrická sestra Petra Sukeníková
Princip multidisciplinarity
"Prostor duševní nemoci, který ona sama zabírá, je obrazně řečeno místem potemnělé krajiny. Krajiny, kde stín leží nejen na člověku, ale i jeho okolí. Velmi pravděpodobně s ním ve stínu stojí více lidí, ale také je zastíněná louka, strom nebo řeka."
Duševní onemocnění je u každého velmi individuální a jedinečná zkušenost, která zasahuje do celého života člověka. Během procesu zotavení se proto člověk s duševním onemocněním setká často s mnoha formami pomoci. Nejčastěji své potíže jako první řeší se svým praktickým lékařem. Může se dále navázat například na psychologa, který poskytuje psychologické poradenství případně psychoterapii. Nezbytná je také pomoc psychiatra, který je odborným lékařem a pracuje medicínsky, stanovuje diagnózu, může předepsat vhodné léky. Neopomenutelná je i pomoc zdravotních sester a psychiatrických sester, terapeutů různého zaměření, sociálních pracovníků v návazných sociálních terénních službách, peer konzultantů. Může se jednat i o pomoc krizového centra, podpůrné skupiny a v neposlední řadě jsou velkým zdrojem pomoci rodina a blízcí lidé člověka na cestě k zotavení.
Schůzka se sociálním pracovníkem:
Schůzka může proběhnout u vás doma nebo tam, kde se cítíte dobře, případně u nás v kanceláři. Osobní schůzku je vhodné domluvit si předem.
Lenka Vaňková, vedoucí služby
lenka.vankova@spirala-ops.cz / 774 103 385
Terezie Kobylková, sociální pracovnice
terezie.kobylkova@spirala-ops.cz / 771 155 815
Hana Matyáštíková, sociální pracovnice
hana.matyastikova@spirala-ops.cz / 731 781 757
Ivana Staňková, sociální pracovnice
ivana.stankova@spirala-ops.cz / 775 191 764
Markéta Vavrlová, sociální pracovnice
marketa.vavrlova@spirala-ops.cz / 775 914 391
Dorota Giemza, sociální pracovnice
dorota.giemza@spirala-ops.cz / 774 456 192
Lenka Košáková, peer konzultant
lenka.kosakova@spirala-ops.cz / 771 157 577
Kde nás najdete
Po-čt: 7:00 - 16:00
Pá: 8:00 - 12:00
J.Matuška 82/26a,
700 30 Ostrava - Dubina
najihu@spirala-ops.cz
Povinné informace
Tato sociální služba je financována prostřednictvím projektu Podpora služeb sociální prevence 2022+
Služba sociální rehabilitace je realizována s finanční podporou Statutárního města Ostrava.
Maximální okamžitá kapacita ambulantní formy je 8 osob.
Maximální okamžitá kapacita terénní formy je 4 osoby.
